اختلاف ساعت ایران و تایلند چقدر است؟

برای سفر به کشور تایلند سوال بسیار مهمی مطرح می‌شود که اختلاف ساعت ایران و تایلند چقدر است. در واقع کشور تایلند با کشور ایران حدود دو ساعت و نیم اختلاف زمانی دارد. به عنوان مثال اگر در ایران ساعت ۹ باشد در تایلند ساعت یازده و نیم خواهد بود. همان طور که مشاهد می کنید اختلاف زمانی زیادی بین کشور ایران و تایلند وجود ندارد به همین دلیل افرادی که از ایران به کشور تایلند مسافرت می کنند خیلی درگیر تغییر ساعات نخواهند شد.

اختلاف ساعت ایران و تایلند

اختلاف ساعت یا منطقه زمانی تایلند

برای سفر به هر کشوری باید ساعت خود را با ساعت رسمی آن کشور هماهنگ کنید. از مزایای سفر با تور تایلند داشتن اطلاعات دقیقی در رابطه با اطلاعات اساسی و مهمی مانند اختلاف ساعت ایران و تایلند است. این ساعت معمولاً با در نظر گرفتن محدوده زمانی انتخاب می شود. موقعیت جغرافیایی و قرارگیری کشور مورد نظر بر روی کره زمین باعث به وجود آمدن یک محدوده زمانی خاصی در آن کشور می شود. به منطقه زمانی قاچ های ساعتی نیز می گویند. در صورت نبود ساعت رسمی در هر کشوری، مشکلات بسیاری در امور طبیعی آن کشور به وجود خواهد آمد. به عنوان مثال آشفتگی در حمل و نقل و حرکت قطارها تنها بخشی از مشکلات در نبود ساعت رسمی کشور است.

در سال ۱۳۶۳ خورشیدی در کشور ایالات متحده آمریکا و در شهر واشنگتن کنفرانسی برگزار شد که موضوع کنفرانس برای تدوین مناسب ترین روش تعیین زمان در مناطق مختلف جهان بود. در این کنفرانس بسیاری از جهان شناسان حضور داشتند و کره زمین را به ۲۴ قاچ یا منطقه زمانی تقسیم بندی کردند. هر کدام از این قاچ ها ۱۵ درجه طول جغرافیایی را نشان می دادند. در واقع دلیل اینکه هر قاچ را ۱۵ درجه طول جغرافیایی انتخاب کردند به این دلیل بود که سرعت چرخش کره زمین ۱۵ درجه در ساعت است. نکته مهم و حائز اهمیت این است که هر قاچ از نظر ساعتی تفاوتی ندارد اما اختلاف میان یک قاچ با قاچ بعدی دقیقا برابر با ۶۰ دقیقه یا یک ساعت است. اختلاف ساعت ایران و تایلند نیز بر اساس قاچ یا منطقه زمانی مشخص شده است.

ساعت ایران و تایلند

ساعت معیار یا گرینویچ چیست؟

گرینویچ به معنی اختلاف زمان ساعت کشورها با ساعت مرجع است. به این صورت اگر در گرینویچ ظهر باشد باید در منطقه بعدی به سمت شرق ساعت ۱ بعد از ظهر باشد. یعنی یک ساعت تفاوت ساعتی را شاهد خواهیم بود و در منطقه بعدی و به سمت غرب ساعت یک ساعت عقب تر خواهد بود و در این منطقه ساعت باید ۱۱ پیش از ظهر باشد.

در واقع به ازای هر ۱۵ درجه طول جغرافیای یک ساعت به جلو و یا یک ساعت به عقب خواهیم رفت. این معیار با در نظر گرفتن ساعت معیار یا ساعت گرینویچ است. بر همین اساس  تمامی کشورها ساعت های رسمی خود را دارا شدند، در ایران نیز تعیین ساعت رسمی در سال ۱۳۱۱ خورشیدی انجام شد. نکته جالب اینجاست که تعیین ساعت رسمی به واسطه ریاست دکتر محمد حسابی و با در نظر گرفتن طول و عرض جغرافیایی با گرینویچ مرجع بین المللی انجام گشت.

ساعت تایلند

پیدایش ساعت رسمی تایلند

پس از به وجود آمدن ساعت رسمی هر کشوری اختلاف ساعت کشورها نیز پدیدار شد و بر همین اساس اختلاف ساعت ایران و تایلند نیز به حدود دو ساعت و نیم رسید. در صورتی که قصد انجام سفر با تور تایلند به این کشور را دارید باید در رابطه با اختلاف ساعت ایران و کشور تایلند اطلاعات مهم و کافی داشته باشید. در واقع علاوه بر کشور تایلند باید به هر کشوری که سفر می‌ کنید از اختلاف ساعتی کشور خود با کشور مقصد مطلع باشید.

نکته مهم و حائز اهمیت این است که در صورتی که کشوری دارای ۳۰ درجه جغرافیایی باشد دارای چندین ساعت استاندارد است. به همین دلیل کشور ایالات متحده آمریکا با در نظر گرفتن نصف النهار به چهار منطقه ساعتی تقسیم شد. ذکر این نکته ضروری است که در ایالات متحده زمان و ساعت معمول بر اساس استاندارد جغرافیایی مشخص می شود. بر این اساس ساعت معمول استاندارد شرقی، مرکزی و همچنین کوهستانی و اقیانوسی در نظر گرفته شده است. برخی از مناطق جغرافیایی وجود دارند که اطلاع داشتن از ساعت رسمی آن ها کار ساده ای نیست. در واقع در قطب شمال و در قطب جنوب که همه قاچ های جغرافیایی به یکدیگر متصل می شوند نمی توان به طور دقیق ساعت محلی را اعلام کرد.

اختلاف ساعت ایران و تایلند نیز با در نظر گرفتن تقسیم بندی های جغرافیایی انجام شده است و به دلیل اینکه حدود ۳ تقسیم بندی به سمت شرق  بر اساس کشور ایران وجود دارد. کشور تایلند حدود دو ساعت و نیم اختلاف زمانی با کشور ما دارد. در صورتی که از  تور تایلند برای سفر استفاده می کنید راهنمایان و افرادی که مسئولیت برگزاری تور را بر عهده دارند اطلاعات دقیقی در رابطه با اختلاف ساعت ایران و تایلند به شما خواهند داد.

کلام پایانی

اختلاف ساعت ایران و تایلند یکی از مهم ترین موضوعاتی است که بسیاری از افراد درصدد هستند تا بدانند چند ساعت اختلاف زمانی با کشور تایلند دارند و همچنین کشور ایران دارای اختلاف زمانی جلوتری نسبت به تایلند بوده یا از اختلاف زمانی عقب تری در مقایسه با کشور تایلند برخوردار است. ساعت رسمی هر کشوری با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و مناطق زمانی یا قاچ های ساعتی مشخص می‌شود. در واقع  کره زمین به  قاچ زمانی تقسیم بندی شد که هر کشوری با در نظر گرفتن قاچ و موقعیت آن با ساعت مرجع گرینویچ می تواند ساعت رسمی خود را مشخص کند. اختلاف ساعت زمانی بین ایران و تایلند حدود دو ساعت و نیم بوده که  این اختلاف جلوتر از کشور ایران است.

 

این محتوا تبلیغاتی بوده و توسط آگهی دهنده نگارش شده است. سایت ریزی در قبال آن مسئولیتی ندارد.
منتشر شده در: ۲۰۲۲/۱۲/۲۸،‏ ۸:۳۶