تفاوت قیمت بلیط سیستمی - لحظه آخری و چارتری هواپیما

خیلی از مسافران در زمان خرید بلیط هواپیما توجهی به نوع بلیط و چارتری یا سیستمی بودن آن‌ها ندارند و تفاوت آن‌ها را نمی دارند. بلیط‌های چارتر و سیستمی دو نوع بلیط هواپیما هستند که توسط شرکت‌های هواپیمایی صادر شده و دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. سوالی که شاید ذهن برخی از افراد را درگیر کند این است که چرا قیمت این بلیط‌ها با یک‌‌دیگر متفاوت است؟ بلیط‌های لحظه آخری چه تفاوتی با بلیط هواپیما چارتر و سیستمی دارند؟ اگر‌ می‌خواهید به پاسخ تمامی این سوالات دست یابید پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا این موضوع را بیش‌‌تر مورد بررسی قرار دهیم.

تفاوت بلیط چارتری و سیستمی؛ شما کدام را انتخاب می کنید؟ - مجله گردشگری سه  کلیک

پرواز چارتر چیست؟

هنگامی که یک چارترکننده تمامی یا بخشی از صندلی‌های یک هواپیما در یک مسیر پروازی را پیش‌خرید نماید به آن پرواز چارتر‌ می‌گویند و قیمت بلیط هواپیما چارتر توسط مجموعه چارترکننده تعیین‌ می‌شود. پروازهای چارتر بیش‌‌تر در مسیرهای پرطرفدار وجود دارد و برخی از چارترکننده‌ها و آژانس‌های مسافرتی برخی از مسیرهای هوایی پرتقاضا و پروازهای آن را به صورت سالانه چارتر‌ می‌کنند. البته در برخی مسیرها نیز پروازها به صورت کوتاه مدت چارتر‌ می‌شوند. لازم به ذکر است تنها آژانس‌ها و دفاتر خدمات گردشگری به چارتر کردن پروازها نمی‌پردازند، بلکه ارگان‌ها، سازمان‌ها، باشگاه‌های ورزشی و ادارت نیز گاهی اوقات برای کارکنان خود پرواز چارتر‌ می‌گیرند تا هزینه‌های سازمان خود را کاهش دهند.

پرواز سیستمی چیست؟

ایرلاین‌ها با توجه به شرایط و امکاناتی که دارند در مسیرهای پروازی متفاوت در طول سال به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه پروازهایی را با قیمت مشخص ارائه‌ می‌دهند. این پروازها که بر اساس قوانین و مقررات صنعت هواپیمایی کشور و شرایط شرکت‌های هواپیمایی قیمت‌گذاری‌ می‌شوند پرواز سیستمی هستند. لازم به ذکر است که قیمت بلیط هواپیما سیستمی معمولا تا لحظه پرواز تقریبا ثابت است و نوسانات بسیار جزئی دارد. این پروازها در تمامی مسیرها و تمامی ایام سال در دسترس هستند.

بلیط چارتر هواپیما (راهنمای کامل خرید و نکات مهم)» مجله گردشگری تراولا

پرواز سیستمی و چارتر چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

در ادامه به تفاوت‌های پرواز سیستمی و چارتر اشاره‌ می‌کنیم تا بتوانید راحت‌تر علت تفاوت قیمت آن‌ها و نحوه قیمت‌‌‌گذاریشان را درک کنید.

شرایط سنی

قیمت بلیط هواپیما در پروازهای سیستمی با توجه به شرایط سنی تعریف‌ می‌گردد و این بلیط‌ها برای گروه سنی بزرگسالان، کودکان و نوزادان دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. به‌طوری که بلیط بزرگسالان گران‌‌ترین و بلیط نوزادان ارزان‌‌ترین بلیط سیستمی است. این در حالی است که بلیط چارتر فقط برای نوزادان زیر دو سال ارزان تر است و قیمت آن از 2 تا 12 سال همانند بزرگسالان حساب‌ می‌شود.

برنامه زمانی

یکی از مهم‌‌ترین تفاوت‌های پرواز سیستمی وچارتر برنامه زمانی آن‌ها است. برنامه پرواز‌های سیستمی در طول هفته و ماه و هزینه هایشان مشخص است. از این‌رو مسافران‌ می‌توانند از چند ماه پیش از تاریخ سفر خود برای خرید بلیط هواپیما اقدام کنند و در صورتی که تاریخ سفرشان تغییر کرد بعدا پروازشان را جا‌به‌جا کنند.

هزینه بلیط

اختلاف قیمت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر مهم‌‌ترین تفاوت آن‌ها است. در رابطه با بلیط‌های سیستمی هر چقدر که سریع‌تر و مدت‌ها پیش از سفر برای خرید بلیط اقدام کنید بلیط ارزان‌تری خواهید داشت. اما با نزدیک شدن به زمان پرواز بلیط‌ها با قیمت گران‌تری به فروش‌ می‌رسند. به طور کلی بلیط‌های چارتر نسبت به بلیط‌های سیستمی ارزان‌تر هستند، زیرا به صورت عمده توسط چارتر کننده خریداری‌ می‌شوند و قیمت پایین‌تری دارند. اما اصلی‌‌ترین نکته در مورد این بلیط‌ها متغییر بودن قیمت بلیط آن‌ها است. عمدتا با نزدیک شدن به پرواز قیمت بلیط‌های چارتر پایین‌تر‌ می‌آید و به آن‌ها بلیط لحظه آخری چارتر‌ می‌گویند.

قیمت گذاری بلیط چارتر

پروازهای چارتر دارای یک ویژگی مهم هستند که ریسک ناشی از تکمیل ظرفیت یا خالی ماندن پرواز است که چارتر کننده‌ها متحمل آن خواهند شد. در واقع چارتر کننده‌ها به علت پیش خرید تمامی صندلی‌های پرواز برای جلوگیری از ضرر و زیان خود ترجیح‌ می‌دهند که تمامی بلیط‌های پرواز را بفروشند. از این‌رو از ترفندهای مختلفی برای فروش این بلیط‌ها استفاده‌ می‌کنند، مخصوصا در زمان‌های نزدیک به پرواز که با کاهش قیمت بلیط‌ها سعی‌ می‌کنند تمامی آن‌ها را بفروشند و خرید آن‌ها‌ می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. البته در فصول پرتردد پرواز ممکن است در زمان نزدیک به پرواز شانس رزرو بلیط چارتر خیلی کاهش‌ می‌یابد و در صورت موجود بودن با قیمت خیلی بالاتری عرضه‌ می‌شوند.

پرطرفدارترین مسیرهای بلیط چارتر

بلیط‌های چارتر هواپیما معمولا در مسیرهای پرطرفدار عرضه‌ می‌شوند. از پرطرفدارترین مسیرهای پروازهای چارتر‌ می‌توان به بلیط چارتر کیش، مشهد، شیراز، بندرعباس، اصفهان، دبی و استانبول اشاره نمود.

خرید بلیط هواپیما چارتر ، پرواز چارتر ارزان قیمت - مجله گردشگری چارتکس

بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر

با توجه به نوسانات قیمت بلیط هواپیما چارتر خرید آن چگونه‌ می‌تواند به صرفه باشد و چه زمانی باید آن را انتخاب کنیم؟ لازم به ذکر است که قیمت این بلیط‌ها در زمان‌های اوج سفر با بلیط‌های سیستمی تفاوت چندانی ندارد. اما در فصول کم‌سفر با قیمت خیلی کمتری عرضه‌ می‌شود. در واقع بلیط‌های لحظه آخری ارزان قیمت نوعی پرواز چارتر هستند که زمان زیادی به پروازشان نمانده است. بنابراین برای خرید بلیط چارتر ارزان باید همیشه آماده سفر باشید و نزدیک به پرواز برای خرید اقدام کنید.

بلیط هواپیما لحظه آخری

اکنون که با علت تفاوت‌های قیمت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر پی بردید بهتر است که به تفاوت آن‌ها با بلیط هواپیما لحظه آخری نیز اشاره کنیم. بلیط لحظه آخری هم‌ می‌تواند سیستمی و هم چارتری باشد. در واقع اگر به زمان یک پرواز تنها چند روز فرصت باقی‌‌مانده باشند و هنوز صندلی‌های آن ظرفیتشان تکمیل نشده باشد چارتر کننده و یا ایرلاین برای پر شدن صندلی‌ها بلیط آن‌ها را با قیمت بسیار ارزان‌تری ارائه‌ می‌دهد. بنابراین بلیط‌های لحظه آخری نوعی دیگر از بلیط هواپیما ارزان قیمت هستند که با خرید آن‌ها‌ می‌توانید سفر هوایی کم‌هزینه تجربه کنید.

خرید انواع بلیط هواپیما

اکنون که با انواع بلیط هواپیما آشنا شدید شاید تصمیم بگیرید که سفر بعدی خود را به روش هوایی به مقصد مورد نظرتان انجام دهید. برای خرید ارزان‌‌ترین بلیط هواپیما در مسیرهای پروازی مختلف داخلی و یا خارجی‌ می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن اسنپ تریپ که مرجع تخصصی بلیط هواپیما در کشور است مراجعه کنید و در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن به رزرو بلیط مورد نظر خود بپردازید. اسنپ تریپ همواره در کنار شماست تا بتوانید سفری ارزان و آسوده‌خاطر تجربه کنید.

 

این محتوا توسط آگهی دهنده نگارش شده است. سایت ریزی در قبال آن مسئولیتی ندارد.
منتشر شده در: ۲۰۲۴/۶/۱،‏ ۲۱:۴۷