راه کارهای کاهش استرس های جلسه دفاع پایان نامه ارشد و دکترا

استرس های جلسه دفاع پایان نامه

استرس، یکی از مشکلات اصلی دانشجویان برای ارائه حرفه ای جلسه دفاع است. در این مقاله راهکارهای علمی برای افزایش عملکرد دانشجویان و یادگیری مهارت های انجام پاورپوینت جلسه دفاع، جهت کاهش ایجاد استرس، ارائه شده است. انجام این مهارت ها، منجر به کاهش استرس منفی ما در جلسه دفاع می گردد. این جلسه، نیازمند یک ارائه علمی و تخصصی است و علت اصلی اغلب استرس های منفی ما، عدم مهارت های لازم برای این جلسه است. همچنین دوره های تخصصی برای نحوه ساخت پاورپوینت حرفه ای و همچنین چگونگی سخنرانی علمی در سایت های معتبری مانند سایت مهرداد سیویل توسط مهندس مهرداد حمصیان، تدریس شده است که دانشجویانی که به دنبال یک ارائه بدون استرس و تخصصی هستند می توانند در این سایت ها، آموزش حرفه ای دریافت کنند. اما در این مقاله، هدف ما، بررسی تعدادی از مهارت های این دوره ها برای کاهش استرس جلسه دفاع است. استرس های موجود در جلسه دفاع، اغلب ناشی از این استرس ها می باشند که در بخش های بعدی به آن ها پرداخته شده است.

انجام تخصصی پاورپوینت پیش دفاع دکترا

استرس ناشی از عدم آموزش مراحل پایان نامه

هر مرحله از پایان نامه، نیازمند دانش تخصصی است که دانشجو موظف به دانش آن ها می باشد. اما اگر با این مراحل علمی آشنا نیستید می توانید با گذراندن دوره های آموزشی پروپوزال، پایان نامه در سایت مهرداد سیویل، این دوره ها را در کوتاه ترین زمان گوش دهید. عدم آموزش از مراحل پایان نامه منجر به عدم ارائه تخصصی و پاسخ دهی به سؤالات علمی اساتید می گردد.تمامی این موارد برای ما زمانی بسیار عالی خواهد بود که پایان نامه با کیفیت نوشته شده باشد. انجام پایان نامه عالی، دارای اصول مشخصی است که از انتخاب موضوع تا نگارش هر فصل باید رعایت گردد تا در نهایت منجر به انجام یک پایان نامه علمی درست گردد. انجام پایان نامه و پشتیبانی تا جلسه دفاع، شامل آموزش های مورد نیاز دانشجو در هر مرحله تا جلسه دفاع است.

استرس ناشی از ساخت پاورپوینت جلسه دفاع

استرس دیگر دانشجویان در نحوه ساخت پاورپوینت جلسه دفاع است. این پاورپوینت دارای تفاوت های زیادی با پاورپوینت های عادی دارد. در ساخت این پاور دفاع، اصول خاصی از طراحی آموزشی، دانش علمی در مورد هر یک از مراحل علمی پایان نامه به صورت تخصصی و انتخاب مطالب مهم پایان نامه و عدم کپی پیست کردن مطالب داخل اسلایدها باید، رعایت گردد.برون سپاری پایان نامه به افراد غیرمتخصص یا افرادی که دانش تخصصی در مورد مراحل پژوهش ما ندارند، از بزرگترین اشتباهات دانشجویان است که منجر به افزایش استرس آن ها می گردد. به دلیل این که در این صورت، آن ها حالایک پایان نامه بیکیفیت ضعیف و یک پاورپوینت غیرتخصصی دارند، که مشکلات و استرس های آن ها را دو چندان خواهد کرد. استرس فقط با دریافت دانش تخصصی و علمی در هر مرحله کاهش می یابد نه با انجام کارهای بیهوده و غیر تخصصی!!

استرس ناشی از عدم آگاهی از سخنرانی علمی

اکثر دانشجویان به دلیل عدم وجود آموزش های تخصصی در مورد سخنرانی علمی، آگاهی زیادی از این ارائه ها ندارند. ارائه سخنرانی علمی، نیازمند اصول علمی مورد نیاز است و ارائه هر مطلبی نمی تواند برای این سخنرانی ها، کارساز باشد. تمام مطالب ارائه شده بر روی پاورپوینت و سپس صحبت بر روی آن ها،باید ناشی از علم و آگاهی و مهارت باشد. در سخنرانی علمی، صحبت در مورد هر مطلب غیرعلمی، یک ضعف محسوب می گردد. ترتیب مراحل پایان نامه، در این جلسه مهم هستند و جابجایی مطالب منجر به عدم رعایت این اصول می باشد.جزئیات در این جلسه، تأثیرگذار هستند.مدیریت زمان، نیز از جمله موارد مهم برای ساخت اسلایدها و صحبت های ما بر روی هر اسلاید می باشد که باید رعایت گردد. ما در مدت زمان کوتاهی می بایست مهم ترین مراحل پایان نامه را ارائه کنیم.

استرس ناشی از نحوه پاسخ دهی به سؤالات اساتید

بعد از انجام پاورپوینت جلسه دفاع پایان نامه و سپس ارائه علمی، نوبت به پاسخ دهی به سؤالات اساتید است. این مورد معمولا در انتهای ارائه دانشجو، انجام می شود. در صورتی که مراحل قبلی را به درستی طی کرده باشید، این مرحله یکی از ساده ترین مراحل انتهایی جلسه دفاع خواهد بود ولی در صورتی که مراحل قبلی را رعایت نکرده اید، این مرحله از سخت ترین مراحل شما در جلسه دفاع خواهد بود. اغلب دانشجویان در این مرحله به علت ضعف در مراحل دیگر، فلج می شوند.پاسخ دهی به سؤالات براساس دانش تخصصی شما در مورد مراحل پایان نامه انجام شده است که متکی به آموزش های تخصصی است که در بخش های اول به آن اشاره نمودیم.

استرس جلسه دفاع پایان نامه

ویژگی های پاورپوینت های تخصصی

انجام پاورپوینت جلسه دفاع پایان نامه، نیازمند یادگیری مهارت های سخنرانی علمی و همچنین طراحی اسلایدهای پاورپوینت براساس طراحی آموزشی می باشد. این مهارت ها باید در ابتدا آموخته شود و سپس در مسیر تهیه پاورپوینت و سپس ارائه، قرار بگیرد. پاورپوینت تخصصی دارای مطالب زیادی بر روی هر اسلاید نخواهد بود. مطالب براساس مراحل پایان نامه، چیدمان شده است. ارتباط بین هر اسلاید با اسلایدهای قبلی، دارای توجیه علمی است. به طور مثال، برای انجام بهترین پایان نامه مدیریت، علاوه بر دانش تخصصی مدیریت، مراحل روش تحقیق می بایست به درستی توضیح داده شوند(حمصیان، مهرداد سیویل).

اهمیت تعداد اسلایدهای پاورپوینت

تعداد اسلایدهای پاورپوینت، نقش مهمی در کیفیت و مدیریت زمان در جلسه دفاع پایان نامه دارد. از این رو، عدم مشخص کردن تعداد اسلایدها، منجر به از دست دادن زمان  و اتمام مدت زمان جلسه دفاع می شود. از این رو در اغلب ارائه های دفاع، اساتید به دانشجو تذکر می دهند که اسلایدهای پاورپوینت را رد بکند. همچنین، اغلب دانشجویان در اتمام به موقع، دچار مشکل هستند. به طور مثال، زمان جلسه دفاع برای دانشجو، تمام شده است ولی هنوز دانشجو به نتیجه گیری نهایی نرسیده است و مهم ترین بخش پایان نامه خود را ارائه نکرده است. همچنین عدم جذابیت سخنرانی و روخوانی از اسلایدها، نیز یکی دیگر از عواملی بوده است که اساتید دوست دارند، آن ارائه تمام شود(حمصیان، مهرداد سیویل).

استرس مثبت و محرک یا استرس منفی ؟؟

استرس به نوبه خود اگر به درستی مدیریت و کنترل شود منجر به یک ارائه حرفه ای می شود و محرک شما در جلسه دفاع خواهد بود. اما اگر این استرس به صورت مناسبی مدیریت نشود مانع شما برای یک ارائه علمی در جلسه دفاع خواهد بود.  قوی ترین و با کیفیت ترین پایان نامه ها هم نیازمند ارائه حرفه ای هستند.

انجام پاورپوینت جلسه دفاع

تمرین های لازم برای جلسه دفاع

اگر می خواهید استرس کمتری در جلسه دفاع پایان نامه داشته باشید، باید چه کارهایی انجام دهیم؟طبق آمار انجام شده در بین دانشجویان ارشد و دکترا، تمرین زیاد متن سخنرانی مهم ترین فاکتور برای موفقیت جلسه دفاع پایان نامه است. در ابتدا باید اصول سخنرانی علمی جلسه دفاع را آموزش ببینید. اصول ساخت پاورپوینت جلسه دفاع را باید بدانید. هر ارائه ای برای دفاع مناسب نیست. هر پاورپوینتی برای جلسه دفاع مناسب نیست. این ها تماما باید براساس اصول برنامه ریزی، ساخته و سپس در مرحله اخر ارائه شود. رعایت این نکات منجر به کاهش استرس شما در جلسه دفاع خواهد شد. اما بهم ریختگی و عدم برنامه ریزی و طراحی جلسه دفاع به طور حتم نتیجه ای را به همراه نخواهد داشت.

تبدیل پایان نامه های ضعیف به پایان نامه خوب

چگونه می شود با طراحی حرفه ای جلسه دفاع  یک پایان نامه ضعیف را به یک پایان نامه خوب تبدیل کنیم؟

  پایان نامه ضعیف را می توان با یک ارائه تخصصی در روز دفاع و آموزش، به یک پایان نامه خوب تبدیل کرد. یک پایان نامه ای که برون سپاری شده است و حتی خودتان مراحل آن را انجام نداده اید نیز می تواند تبدیل به یک پایان نامه اصولی شود. شما  چندین ماه برای یک پایان نامه زحمت می کشید اما یک ارائه ی ضعیف تمام زحمات این چند ماه ما را هدر خواهد داد. پس ارائه و سخنرانی جلسه دفاع از اهمیت بالایی برخوردار است. 

مشاوره تخصصی و دوره های آموزش جلسه دفاع

مشاوره تخصصی و آموزش های تخصصی موجود در ایران، بهترین راه برای کاهش استرس در جلسه دفاع پایان نامه است. این استرس های منفی تنها با دانش و آموزش و آگاهی تخصصی در هر مرحله، قابل رفع خواهند بود. در این مرحله دیگر به دنبال آسانی کار و یا انجام کارهای غیراصولی نباشید. مرتکب شدن هر اشتباه در این مرحله می تواند منجر به عدم پذیرش کل پایان نامه گردد. برای مشاوره و آموزش تخصصی علاوه بر سایت مهرداد سیویل می توانید با شماره ارتباطی 09133862776مهندس مهرداد حمصیان، در تلگرام یا واتس آپ در ارتباط باشید(اولویت با پیامک های تلگرامی است).

 

این محتوا توسط آگهی دهنده نگارش شده است. سایت ریزی در قبال آن مسئولیتی ندارد.
منتشر شده در: ۲۰۲۴/۴/۲۲،‏ ۹:۳۹