⚖️ روش دقیق تبدیل مهریه های قدیم به جدید

تا به حال به مهریه خانم ها در سال های گذشته فکر کرده اید؟ نوع مهریه رایج سال های قبل را میدانید؟ این روزها قرار دادن تعدادی سکه طلا به عنوان مهریه در بین اکثر خانواده های ایرانی رواج دارد.

اما با نگاهی به سال های قبل متوجه می شوید که قرار دادن مبلغی پول به تنهایی یا در کنار سکه و طلا به عنوان مهریه رایج بوده است. بدیهی است که در آن زمان نرخ تورم و کاهش ارزش پول به این شکل وجود نداشته است!

اکنون که به دلیل تورم حاکم بر اقتصاد کشورف ارزش پول ملی روز به روز در حال کاهش است، تکلیف مهریه های وجه نقد چیست؟ آیا ارزش مهریه آنها باید از بین برود؟

قانونی وجود دارد که به تمام سوالات این چنینی پاسخ میدهد، قانون محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه. طبق این قانون مهریه هایی که به صورت وجه نقد رایج کشور یعنی ریال تعیین شده اند، به نرخ روز پرداخت می شوند.

روش محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

برای تبدیل مهریه قدیم به جدید شما می توانید از دو روش استفاده کنید. روش اول محاسبه مهریه به نرخ روز با کمک فرمول قوه قضاییه است.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز به شکل زیر است:

روش دوم بسیار سریع و راحت است، استفاده از سایت هایی که محاسبه را به صورت آنلاین و رایگان انجام میدهند! برای محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 به صورت آنلاین کلیک کنید.

نکات تکمیلی محاسبه مهریه به نرخ روز

  1. تبدیل مهریه به نرخ روز تنها برای وجه نقد رایج کشور کاربرد دارد و شامل ارز خارجی مانند دلار نمی شود.
  2. مهریه طلا و سکه به نرخ روز محاسبه نمی شود. زیرا ارزش طلا و سکه در سال های گذشته حفظ شده است.
  3. برای محاسبه مهریه به نرخ روز سال جاری به عدد شاخص همین سال دسترسی وجود ندارد، بنابراین از آخرین عدد شاخص موجود استفاده می شود.
  4. در صورت فوت مرد و مطالبه نرخ روز مهریه از ماترکه او، شاخص سال فوت مرد به جای شاخص سال مطالبه مهریه قرار میگیرد حتی اگر چندین سال از فوت مرد گذشته باشد.
  5. ورثه زن نمی توانند بعد از فوت او، نرخ روز مهریه اش را طلب کنندو تنها مبلغ نوشته شده در عقدنامه به ورثه زن به ارث میرسد.

 

این محتوا توسط آگهی دهنده نگارش شده است. سایت ریزی در قبال آن مسئولیتی ندارد.
منتشر شده در: ۲۰۲۴/۳/۹،‏ ۲۰:۳۷