⚖️ محاسبه مهریه بعد از فوت زوج چگونه است؟

یکی از اصلی ترین حقوق قانونی زن مهریه می باشد که پس از جاری شدن خطبه عقد به ایشان تعلق می گیرد و از همان لحظه زن مالک مهریه شده و می تواند هرگونه دخل و تصرفی در آن بکند.

در قانون و شرع اسلام این گونه بیان شده است که مهریه در زمان عقد باید به زن پرداخت شود، اما عرف جامعه چیز دیگری است و تا زمانی که زن مهریه خود را مطالبه نکند و یا بحث طلاق نباشد، مهریه به ایشان پرداخت نمی گردد!

در این شرایط مهریه زن یک دین و بدهی برای مرد می باشد. در صورت فوت مرد، زن می تواند مهریه خود را از ماترکه او مطالبه کند. در این شرایط پرداخت مهریه زن نسبت به تقسیم ارث و همچنین پرداخت سایر بدهی های مرد اولویت دارد.

اما در شرایطی که ماترکه و اموال مرد جوابگوی پرداخت کامل مهریه زن نباشد، ورثه او ملزم به پرداخت باقی مانده و یا اصل مهریه زن نمی باشند. همچنین لازم است بدانید که مهریه و سهم الارث زن دو موضوع جداگانه هستند و در صورت دریافت مهریه، همچنان سهم الارث به ایشان تعلق می گیرد.

محاسبه مهریه به نرخ روز چیست؟

همانطور که پیش تر گفتیم مهریه یکی از بدهی های مرد می باشد که در زمان مقرر خود پرداخت نشده است. بنابراین باید در نظر داشت که گذشت زمان از موعد پرداخت مهریه نباید سبب کاهش ارزش بدهی شود.

در صورتیکه مهریه به صورت طلا، سکه، ملک و ... مشخص شده باشد، ارزش مهریه با وجود کاهش ارزش پول حفظ شده است. اما زمانی که مهریه به صورت وجه نقد تعیین شده باشد، باید مهریه به نرخ روز محاسبه شود. در واقع باید مبلغی معادل ارزش واقعی مهریه مشخص شده در زمان عقد به زن پرداخت شود.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 به صورت زیر است:

(عدد شاخص سال 1401 ÷عدد شاخص سال برقراری عقد) × مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه = مهریه به نرخ روز 1402

از آنجایی که شاخص قیمت سالانه در پاسان هرسال توسط بانک مرکزی اعلام می شود، برای محاسبه مهریه به نرخ روز باید به آخرین عدد شاخص موجود رجوع کرد.

علاوه بر فرمول فوق می توانید برای تبدیل مهریه خود از سامانه محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز نیز استفاده کنید.

محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت شوهر چگونه است؟

برای محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت شوهر از همان فرمول گفته شده استفاده می شود. با این تفاوت که شاخص سال فوت مرد به جای شاخص سال مطالبه مهریه در فرمول قرار می گیرد.

یعنی اگر مردی در سال 1400 فوت کرده باشد ولی به دلایل مختلف از جمله انحصار وراثت و ... همسر ایشان در سال 1402 نرخ روز مهریه خود را مطالبه کند، در فرمول فوق شاخص سال 1400 قرار می گیرد.

 

این محتوا توسط آگهی دهنده نگارش شده است. سایت ریزی در قبال آن مسئولیتی ندارد.
منتشر شده در: ۲۰۲۴/۳/۴،‏ ۲۲:۲۸